Aterbetalningsbelopp for kassan

Vi driver en butik där omsättningen registreras med hjälp av kassan. Ofta vill kunderna ge de inköpta varorna i utländsk valuta, särskilt i euro. Är registrering i kassan i en annan valuta möjlig?

I en klubb med konst. 111 par. 3a punkt 1 i mervärdesskattelagen, förvarar register med kassaregister, momsskattebetalare är skyldiga att skriva ut ett skattekvittot eller faktura från all försäljning och att göra ett tryckt dokument till kunden.

I § ​​10 para. 1 punkt 14 i förordningen om tekniska villkor, på samma sätt när i § 8 par. 1 punkt 14 i kassareguleringen, som har uppgifter som borde komma ut på ett skattekvitto, måste vi nödvändigtvis betyda den valuta där försäljningen registreras, åtminstone för hela bruttosalvbeloppet.

De viktigaste kriterierna och de tekniska förutsättningarna som ska uppfyllas av registren är i sin tur upptagna i avsnitt 2 i förordningen om tekniska villkor.

I studien av § 14 para. 1 i förordningen bör programmet för försäljning i lageret innefatta funktion: att möjliggöra skatt införandet av döpa den valuta som försäljningen registreras eller dess förkortning, och även för att programmera förändringarna i förväg av datum- och tidsändringar; spara datum och starttid för att hålla försäljningsrekord i följande valuta i tanken på skatte liksom omvandlingen av summan av mängden bruttoförsäljning till utländska valutor, behöver omvandlingsresultatet inklusive att ge kursen och inlämning av betalning som ska omfattas av skatte kvitto skatte logotyp med logotypen för dataenheter ; Omvandlingen måste orsakas med en känslighet av inte mindre än sex decimaler och omvandlingseffekten måste avrundas till två decimaler.

Speciellt används för att beteckna förkortningen av utländska valutanamn är de tecken som används av Polens polska bank.

Om en skattebetalare har tanken på att sälja varor till konsumenternas arbete som betalar värde i utländsk valuta, måste de som regel ha ett skattekassregister som är utrustad med arbete som gör det möjligt att konvertera växelkursen.

Från det formulär som reproducerades i händelsen kan man dra slutsatsen att betalningen för de inköpta produkterna ska behandlas i euro under säsongen när kontraktets värde kommer att presenteras i zlotys. Förordningar som upptar moms reglerar inte frågan om vilken växelkurs vi måste svara för att konvertera zlotybeloppet till euro.